Blog

Zašto koža mestimično postane bela? Da li je to Vitiligo?

Zašto koža mestimično postane bela? Da li je to Vitiligo?

Vitiligo označava dermatozu u kojem koža mestimično gubi boju. To se događa kada su oštećeni melanociti, ćelije odgovorne za stvaranje pigmenta kože. Vitiligo može zahvatiti bilo koji deo tela, a može se pojaviti kod osoba bilo koje dobi i pola. Pogađa 1% populacije i ima nepredvidiv progres.…
Alergija na sunce

Alergija na sunce

Neki od oblika alergije na Sunce su polimorfna svetlosna reakcija, solarna urtikarja i fitofotodermatitis. Generalno za fotodermatoze je karakteristično pojava svraba, peckanja , crvenila kao i formiranje malih čvorića,koprivnjača, ili manjih/većih plikova na površini kože, nakon izlaganja sunčevim…
Fleke na koži i Parfemi

Fleke na koži i Parfemi

Primetili ste trakaste, ovalne pigmentacije nalik privesku na vratu, licu ili rukama? Ova prebojenost može biti posledica izlaganja suncu nakon nanošenja parfemskih preparata. Berloque dermatitis je dobio ime po francuskoj reči berloque, što znači privezak. Berloque dermatitis je fototoksična…
Kako utiče Sunce na Kožu? Dermatohelioze

Kako utiče Sunce na Kožu? Dermatohelioze

Sve promene uzrokovane izlaganjem suncu spadaju u dermatohelioze; zahvaćeno je 5 elementa kože: -epidermis (aktinička keratoza), -dermis (solarna elastoza), -krvni sudovi (telangiektazija), -lojne žlijezde (solarni komedoni) -melanociti (difuzne ili šarene smeđe mrlje) Dermatohelioza ili fotostarenje…
Bolni čvorovi - Hidradenitis suppurativa

Bolni čvorovi - Hidradenitis suppurativa

Hidradenitis suppurativa je poznat i  kao acne inversa, je stanje koje uzrokuje stvaranje manjih ili većih, bolnih čvorova ispod površine kože. Kvržice se obično razvijaju na područjima trenja kože kao što su pazuh, prepone, zadnjica i grudi. Čvorići polako prolaze, ponavljaju…
LAPAROSKOPSKA OPERACIJA - KILA

LAPAROSKOPSKA OPERACIJA - KILA

Kila (bruh, lat. hernia) je ispupčenje na trbušnom zidu koje se javlja na slabim tačkama trbušnog zida. Hernia se javlja na anatomskim slabim tačkama trbušnog zida (prepona, pupak...) ili je slabost posledica ranije trbušne operacije (tzv. postoperativna hernia). Osim problema…
Kako da zamislimo egzozome?

Kako da zamislimo egzozome?

Egzozomi su sićušni ekstracelularne vezikule puni dragocenim faktorima rasta i citokinima, koji su odgovorni za signalizaciju između ćelija. Egzozomi imaju veoma važnu ulogu u popravci oštećenja u tkivima u čitavom organizmu. Nakon aktivacije, trombociti oslobađaju faktore rasta i citokine,…
Krv u stolici

Krv u stolici

Krv u stolici može biti znak mnogih oboljenja i uvek izaziva paniku kod pacijenata. Uzroci mogu biti sasvim benigna oboljenja kao što su npr. hemoroidi i analna fisura ali i inflamatorne bolesti creva i divertikulitis. Na žalost ponekad može biti i prvi i jedini znak kracinoma debelog creva i…
Kako lečiti  infekcije kože u trudnoći?

Kako lečiti infekcije kože u trudnoći?

Mnogi lokalni i sistemski lekovi su bezbedni za terapijsku primenu kod trudnica sa bakterijskim, virusnim i gljivičnim infekcijama. Ipak nekoliko grupa medikamenata moramo izbegavati ili ih koristiti sa oprezom tokom trudnoće zbog mogućih rizika za plod. Bakterijske infekcije Impetigo: Lekovi prvog…

Zakažite pregled već sada!

Pozovite nas na telefon +381 62 551 595.

Pozovi odmah
Zakažite pregled već sada!
Poliklinika Medic 062551595