Vitiligo označava dermatozu u kojem koža mestimično gubi boju. To se događa kada su oštećeni melanociti, ćelije odgovorne za stvaranje pigmenta kože. Vitiligo može zahvatiti bilo koji deo tela, a može se pojaviti kod osoba bilo koje dobi i pola.
Pogađa 1% populacije i ima nepredvidiv progres.
Za neke predstavlja estetski problem koji ima uticaj na psihu i dovodi do barijera u socijalizaciji i razvoja kompleksa. Sa aspekta psihodermatologije pored adekvatne medikamentozne terapije, psihoterapija može doprineti modifikovanoj interpretaciji ovog stanja i podizanja samopouzdanja. U modernom svetu vitiligo se identifikuje jedinstvena pojava, vrsta neponovljene lepote, i nekada ove osobe se pronalaze u svetu mode i fotografije.
Vitiligo je autoimuna bolest, sa genetskom predispozicijom, u kojoj imunološki sistem greškom napada sopstvene ćelije, u ovom slučaju melanocite. Melanociti nisu u stanju da se izbore sa neravnotežom antioksidansa i štetnih slobodnih radikala u organizmu, što dovodi do apoptoze.
Fototerapija UVB svetlom: depigmentirana koža se nekoliko puta nedeljno izlaže UVB zracima. Fototerapija se često koristi u kombinaciji sa lekovima koji se nanose na kožu.
Topikalni tretmani uključuju kortisteroidne kreme, lokalne inhibitore kalcineurina (kao što su takrolimus ili pimekrolimus) ili lokalne analoge vitamina D (kao što je kalcipotriol).
JAK inhibitori tofacitinib i JAK inhibitor ruksolitinib smanjuju nivoe inflamatornih hemikalija koje pokreću progresiju bolesti i stimulišući ponovni rast melanocita.
Oralni i lokalni JAK inhibitori mogu povoljno delovati na povačenje vitiliga.
Melagenina Plus je alkoholni ekstrakt ljudske placente, farmaceutski proizvod koji ima svojstvo povećanja reprodukcije melanocita i proizvodnje melanina.
Plazma bogata trombocitima-PRP, može pomoći kada se primenjuje na malim lokalizovanim regijama.
Autor: Dr Laura Lasinger Dermatovenerolog