Lichen sclerosus je hronična progresivna dermatoza nepoznate etiologije, koje može da zahvati kožu i sluznice sa predilekcijom za anogenitalnu regiju.
Žene češće oboljevalju od muškaraca, u uzrastu pre puberteta i premenopauze, dok se kod muške populacije pojavljuje od puberteta do andromenopauze.
Klinički se manifestuje sa beličastim papulama, nalik porculanu, koje se slivaju u veće ploče.
1. Autoimunitet
2. Udruženost sa pojavom autoimunih oboljenja uz prisustvo autoantitela
3. Genetski faktori
4. Familijarno javljanje
5. Hormoni
6. Infektivni agensi
7. Trauma, okluzija, frikcija
Anogenitalne promene kod žena:
- Beličasti sjajni izgled promena na koži nalik vosku boje slonovače.
- Često nastaje maceracija atrofičnih i sklerotičnih površina, pojava fisura.
- Prisutan je svrab, dispereunija/bol pri odnosu.
- Genitalni lichen sclerosus kod muškaraca
Pojava od 15-50 godina. Glans i unutrašnji list prepucijuma su sjajni, beličaste boje.Pojava belog atrofičnog plaka porculanskog izgleda, anemičan, zbog gubitka dermalnih krvnih sudova, depigmentacija.
Zbog tesne i rigidne kože nastaju ragade i ulceracije, smanjena trofika tkiva.
Koža je nerastegljiva, uz posledično nastajanje sitnih pukotina/fissura, sa smanjenim osećajem za dodir, nekada praćeni svrabom, mada mogu biti asimptomatske. U odmaklom stadijumu dolazi do bolne erekcije, smanjene osetljivosti glansa penisa, slabljenje urinarnog mlaza i fimoze.
Rana dijagnostika i započinjanje adekvatne terapije su veoma važne u pogledu kvaliteta života za pacijenta, tako da je prioritetno da se izbegne prolongiranje perioda bez ikakvog ili pogrešnog lečenja.
Danas se u svetu, a od sad i kod nas na klinici uspešno primenjuju inovativne metode kao sto je plazma bogata trombocitima/A-PRP, kombinovane sa ostalom lokalnom terapijom u cilju postizanja optimalnog efekta, uporavanju toka bolesti i odlaganje hirurske intervencije zbog evenualnih komplikacija.
Autor: Dr Laura Lasinger, Specijalista Dermatovenerolog