U populaciji skoro svi imaju neku vrstu reakcije na ujed komarca, a kod nekih se razvija jaka senzibilizacija tipa koprivnjače.
Neki su češće izloženi ujedu komaraca-oni koji borave na prostorima gde ih obično ima više, pored bara, jezera, u prirodi, otvorenim sportskim terenima, šumama, baštama ali i u stanovima, garažama, podrumima i magacinima gde zavuku u toku dana.
Komarci “napadaju” samo određene osobe, nisu svi isto privlačni za njih.
Na mestu uboda ubrzo se razvija jedna crvena papula, odnosto urtica ( koprivljanjača) koja svrbi, ali može ih biti nekoliko na telu. Alergijska reakcija podrazumeva generalizovanu urtikariju, praćeno intenzivnim svrabom kada je zahvaćen veći deo kože. Posebno su osetljive regije oka, uva, usne ,šake ,stopala i prsti. Anafilaktički šok je redak, ali je stanje koje ugrožava život.
Komarci u ovim predelima ne prenose opasne infektivne agense, mada su neke godine registrovali prisustvo vírusa zapadnog Nila i kod nas. Za kućne ljubimce komarci mogu biti vektori i nekih teških oboljenja. Važno je napomenuti, da i ose, pčele, paukovi , mravi i drugi insekti svojim ubodom mogu prouzrokovati veoma slične promene na koži kao komarci.
Nanesite kremu, gel za ublažavanje svraba aplikujte blage kortikosteroidne kreme hladite ledom
uzmite antihistaminske tablete u slučaju izražene alergijske reakcije obratite se dermatologu
Autor: Dr med spec Laura Lasinger, Dermatovenerolog