Neki od oblika alergije na Sunce su polimorfna svetlosna reakcija, solarna urtikarja i fitofotodermatitis.
Generalno za fotodermatoze je karakteristično pojava svraba, peckanja , crvenila kao i formiranje malih čvorića,koprivnjača, ili manjih/većih plikova na površini kože, nakon izlaganja sunčevim zracima ili posle solarijuma.
Redak oblik reakcije na sunčeve zrake, kod kojeg se promene razvijaju naglo, na fotoeksponiranim delovima tela, ali i na mestima koji su prekrivena tankom odećom. Osećaj nelagodnosti i svraba raličitog inteziteta kao i crvenilo i koprivnjače (urtica), postepeno nestaju prosečno unutar nekoliko sati.
Ova fotodermatoza se češće sreće u praksi.Tipične eflorescence su eritem, papule i multiformni eritem, koji nastaje na otkrivenoj koži, nekoliko sati do par dana posle izlaganja prvim prolećnim sunčevim zracima.
Nastaje kada se nakon kontakta sa nekim biljkama na kožu dopiru i UV zraci. Lokalizuje se uglavnom na rukama i nogama, crvenilo i stvaranje plikova je praćena jakim peckanjem, žarenjem tih delova kože.
Neka dermatološka stanja mogu imitirati ovakvu kliničku sliku, kao što su miliaria rubra, reakcije na lekove indukovane svetlošću ili kolagenoze/sistemske bolesti vezivnog tkiva.
Najznačajnije mere su prevencija i ordiniranje adekvatne terapije.
Osobe koje imaju alergiju na Sunce bi trebali prilagoditi stil života i obratiti više pažnje vezano za boravak na suncu, kao i na izbor zaštitnih krema sa visokim faktorom i njihovoj redovnoj aplikaciji pre sunčanja.
Terapija je individualna za svakog pacijenta, a određuje je dermatolog. Osnove lečenja čine antihistaminici, koji se uzimaju peroralno po uputstvu i lokalne monokomponentne kortikosteroidne kreme ili drugih preparata koji se prepisuju shodno kliničkoj slici.
Autor: Dr Laura Lasinger, Dermatovenerolog