Neki bubrežni kamenci su mali kao zrno peska. Drugi su veliki kao kamenčić. Što je kamen veći, simptomi su izraženiji:
-jak bol sa obe strane donjeg dela leđa
-nejasniji bol ili bol u stomaku koji ne prolazi
-krv u urinu
-mučnina ili povraćanje
-groznica i drhtavica
-urin koji loše miriše ili izgleda mutno
Kamen u bubregu počinje da boli kada izazove iritaciju ili blokadu.
Ovo se brzo razvija do veoma intenzivnog bola.
U većini slučajeva, bubrežni kamenci prolaze bez izazivanja oštećenja. Lekovi protiv bolova mogu biti jedini tretman koji je potreban za male kamence.
U težim slučajevima lečenje je operativno.
Koliko su česti kamenci u bubregu?
Procenjuje se da će svaka deseta osoba imati kamen u bubregu u nekom trenutku u životu.Druge bolesti poput visokog krvnog pritiska, dijabetesa i gojaznosti mogu povećati rizik od nastanka bubrežnih kamenaca.
Zašto se stvara kamen u bubregu?
Kamen u bubregu je tvrdi predmet koji nastaje od hemikalija u urinu.
Postoje četiri vrste bubrežnih kamenaca: kalcijum oksalat, mokraćna kiselina, struvit i cistin. Kamen u bubregu se može lečiti litotripsijom, uteroskopijom, perkutanom nefrolitomijom ili nefrolitotripsijom.
U urinu su rastvorene različite otpadne materije. Kada ima previše otpada u premalo tečnosti, počinju da se formiraju kristali. Kristali privlače druge elemente i spajaju se kako bi formirali čvrstu supstancu koja će postati veća osim ako se ne izbaci iz organizma preko mokraće.
Obično se ove hemikalije eliminišu u urinu od strane glavne laboratorije tela-bubrega. Kod većine ljudi, dovoljno tečnosti ih ispire ili ostale hemikalije u urinu zaustavljaju stvaranje kamena. Nakon što se formira, kamen može ostati u bubregu ili otputovati niz urinarni trakt u ureter. Ponekad se sićušni kamenčići eliminišu iz organizma preko urina bez izazivanja većeg bola. Kamenci koji se ne pokrenu mogu uzrokovati zadržavanje urina u bubrezima, mokraćovodima, mokraćnoj bešici ili uretri-što uzrokuje bol.
Autor: Dr Aleksandar Pejin Urolog